Friday, August 01, 2008

Nice Melons.... summer style.

(It's been a long time since I've blogged twice in one day! I must need a life. Or more orders.)

The other day I went to the store to pick up a few things - milk, a melon, bread, eggs, etc. When I got home my high ticket price was bothering me so I went to look back over my receipt. Then I saw that I'd paid $9 for a melon!! Ack!!! When the sign said $.99 I missed the part that said "per pound". Apparently I'd picked out a 9 pound beauty.

Ever seen a $9 melon? Here ya go.


Beauty, eh? It's a Crenshaw melon or something like that and basically tastes like a cross between canteloupe and honeydew. But for that price, next time I'll buy a canteloupe and honeydew and mix them in my bowl.

The Man told me next time I bring expensive melons into the house they better be wearing pasties or at least fill out a C cup or something.

13 comments:

Paper Girl Productions said...

wearing pasties...LOL!!!!
Good idea to mix the honeydew & cantaloupe next time!

artsyclay said...

That sure is a huge melon. Love his comment LOL. I paid a fortune for grapes one time, so now I know to note the price per pound and weigh stuff on the scale so there's no nasty surprises at the check-out.

BeadedTail said...

The Man is so funny! Pretty huge melon though. I bought tons of cherries yesterday because the sign said $1.88 and I didn't notice the per pound part either. Who knew they could fit so many pounds in one bag?

La Alicia said...

LOL!I've done the same with oranges, beadedtail! :)

RainbowMom said...

lol Pasties!! That's great. :) Nice melon.

RainbowMom said...

lol Pasties!! That's great. :) Nice melon.

Jus Shar Designs said...

That's a man for ya.

That's a lot of melon. Have you made a dent in eating it all yet? We go through melon here like it's going out of style. What's the inside look like?

Erin said...

too funny! the man made me laugh!

Sew Gracious said...

Hee Hee! Good thing The Man has a great sense of humor. That's one nice melon too!

I almost ran into the same thing buying a pumpkin on year. When I realized a tiny little "baby pumpkin" that was going to school to be decorated with markers & paint was going to be about $10, I put it back!

Bumpkin Bears said...

wow that is one huge melon, over here in Belgium fruit has got really expensive lately - but I bet it tasted good :) Good to pop over here again, hope all's well :) catherine x

Judy said...

OMG $9.00!!! I hope you enjoyed your melon. I'm not sure pasties would have helped! It just goes to show you we need to read between the lines. The Melon is very pretty though.

nikki/WhiMSy love said...

I've done the same thing! But I only paid 7 bucks. It was a shock & a surprise. It makes you eat it differently--as in, you savor every expensive little bite.

Scott Bulger Photography said...

Crenshaw's are good, I'm just not sure that they are $9 good!